Fotorelacja ze Święta Kolejarza

wielkopolskie

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i przednią zabawę na pokładzie pociągu specjalnego. Przewozy Regionalne uruchomiły go z okazji Święta Kolejarza dla najmłodszych pasażerów, którzy uczą się sprawnego i bezpiecznego korzystania ze środków zbiorowego transportu. Pociąg do „Krainy Radości” odjechał w przeddzień kolejowego święta z malowniczego peronu 4b przy stacji Poznań Główny, gdzie odbyła się także prezentacja zawodów kolejowych.

Kontroler ds. Ruchu – Jarek Kotwica ze swoim doświadczeniem i wybitną umiejętnością zdobywania uwagi nawet najmłodszych słuchaczy, tradycyjnie podjął się wyzwania przeprowadzenia lekcji zawodów kolejowych na przykładach pracowników Przewozów Regionalnych. Dzieci poznały rewidenta, manewrowego, ustawiacza, dyżurnego ruchu, oraz drużynę pociągową czyli maszynistę, kierownika pociągu i konduktora, z którymi wybraliśmy się w podróż do kolejowej krainy razem z zaproszonymi gośćmi.

Bezpieczeństwo

Wśród uczestników wesołego pociągu byli podopieczni Szkoły Podstawowej nr 6 w Poznaniu, Niepublicznej Szkoły Podstawowej 'Otwarte Drzwi', Przedszkola „Kwiaty Polskie” nr 42 w Poznaniu, Niepublicznego Przedszkola Parostatek, Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu i  Publicznej Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Szlachcinie. Swoją obecnością zaszczycili nas także reprezentanci Straży Ochrony Kolei z obronnym psem służbowym z Konina oraz niezastąpieni animatorzy z poznańskiej Fundacji Pro-Spine, którzy stworzyli bajeczną atmosferę podczas całego wydarzenia.

Pod bezpieczną eskortą Straży Ochrony Kolei z psem, podróżowały także inne zwierzęta stanowiąc nie tylko atrakcję dla najmłodszych, ale także przykład właściwego podróżowania ze swoimi pupilami. Czy pies potrzebuje bilet? Większość młodocianych podróżników dopiero poznała podstawowe zasady korzystania z transportu kolejowego. 

Uprawnienia przejazdowe

Podczas przejazdu pociągiem specjalnym uczestnicy otrzymali okolicznościowe bilety, które sami sobie mogli skasować tradycyjnym kasownikiem. Zadania dorosłych w rękach dzieci stają się nie tylko niekończącą się zabawą, ale także lekcją odpowiedzialności w bezpiecznych warunkach. Pracownicy Przewozów Regionalnych wytłumaczyli dzieciom przy okazji kontroli biletów dlaczego warto jest posiadać skasowany bilet i jak się zachować, kiedy go zabraknie.

Kontrola grzeczności

Poza kontrolą bezpieczeństwa i kontrolą biletów odbyła się także kontrola… grzeczności! Nie chodzi tu tylko o zachowanie ekspresyjnej młodzieży, ale także ich opiekunów, którzy codziennie wkładają mnóstwo energii w opanowanie zorganizowanych grup. Podopieczni z uśmiechem potwierdzali grzeczność dorosłych. Wszyscy otrzymali od Przewozów Regionalnych upominki i wiedzą już, że zawsze można machać pozdrawiając na szlaku kolejarzy pełniących służbę publiczną.