Niemcy

Połączenia
Przewozy Regionalne wspólnie z partnerami zagranicznymi oferują bezpośrednie pociągi do Niemiec w relacjach: 

- Gorzów Wielkopolski - Berlin,
- Zielona Góra - Berlin,
- Szczecin - Berlin (4 razy dziennie!),
- Kostrzyn - Berlin,
- Szczecin - Luebeck,
- Szczecin - Angermuende, Buetzow, Bad Kleinen, Neubrandenburg,
- Zielona Góra - Frankfurt nad Odrą,
- Żagań - Forst

Rozkład jazdy można sprawdzić tutaj 

Bilet graniczny Polska - NiemcyOferta specjalna Bilet graniczny Polska – Niemcy obowiązuje w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne sp. z o.o. i DB Regio AG (RE, RB) w wagonach 2 klasy z miejscami do siedzenia, na przejazd pomiędzy stacjami granicznymi:
 • Szczecin Główny - Grambow
 • Słubice - Frankfurt(Oder)
 • Zasieki - Forst(Lausitz)
W relacji Szczecin Główny – Tantow oferta nie obowiązuje, podróżni jadący w tej relacji mogą nadal korzystać z taryfy „stykowej” do taryfy VBB. 
Opłata za przejazd jednej osoby jest zryczałtowana i wynosi 10,00 zł - niezależnie od odległości. Dzieci do ukończenia 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej podróżują bezpłatnie. Bilet uprawnia do jednorazowego przejazdu w jednej z powyższych relacji. Od powyższej opłaty nie stosuje się żadnych ulg, a bilety nie podlegają wymianie ani zwrotowi.
Dodatkowe informacje:

Regio Specjal Niemcy
Regio Specjal Niemcy - oferta przeznaczona dla osób podróżujących do niemieckich miejscowości, położonych w strefie przygranicznej.
Obowiązuje w wybranych relacjach pomiędzy stacjami w Polsce (woj. dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie) i w Niemczech. Bilety, wydane wg oferty ważne są na przejazd w pociągach uruchamianych przez:
 • ”Przewozy Regionalne” sp. z o.o. oraz
 • DB Regio, tj. InterRegioExpress (IRE), RegionalExpress (RE), RegionalBahn (RB) oraz S-Bahn (S).

Bilety wydaje się wyłącznie na przejazd „tam i z powrotem” w klasie 2, są one ważne 4 dni.

Dzieci w wieku do lat 6 podróżują bezpłatnie, a do 15-go roku życia płacą tylko połowę opłaty pobieranej za przejazd osoby dorosłej.

Sprzedaż biletów. Bilety w ofercie Regio Specjal Niemcy można zakupić:
 • w kasach Spółki "Przewozy Regionalne" - wyłącznie na dworcach kolejowych: Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn, RzepinZielona Góra oraz Żary,
 • w kasach Spółki PKP Intercity - we wszystkich kasach na terenie kraju, które dokonują odprawy w komunikacji międzynarodowej (wyszukiwarka kas znajduje się na stronie internetowej PKP Intercity S.A.)
Dodatkowe informacje:


Z Biletem turystycznym i REGIOkarnetem do NiemiecPosiadacze Biletu turystycznego / mini biletu turystycznego lub REGIOkarnetu / miniREGIOkarnetu mogą podróżować na ich podstawie
na terenie Niemiec pociągami DB Regio oraz NEB na odcinkach:
 • (Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce -) granica państwa - Tantow - Petershagen(Uckermark) - Casekow - Schönow(Angerm) - Passow(Uckermark) - Angermünde,
 • (Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce -) granica państwa - Grambow - Löcknitz,
 • (Kostrzyn -) granica państwa - Küstrin-Kietz,
 • (Zielona Góra - Słubice -) granica państwa - Frankfurt(Oder),
 • (Zasieki -) granica państwa - Forst(Lausitz).
Na powyższych odcinkach można podróżować na podstawie Biletu turystycznego / mini biletu turystycznego lub REGIOkarnetu / miniREGIOkarnetu w relacjach "z Polski" oraz "do Polski".

Jeżeli do Biletu turystycznego / mini biletu turystycznego lub REGIOkarnetu / miniREGIOkarnetu zakupimy w kraju bilet na przewóz roweru z ceną zryczałtowaną 7 zł możemy do ww. miejscowości podróżować również z naszym rowerem.


Bilety niemieckie dla małych grup (do pięciu osób)Przy przejazdach do lub od stacji granicznej w pociągach uruchamianych przez Spółkę ”Przewozy Regionalne” honorowane są również niektóre bilety niemieckie dla małych grup (do pięciu osób):
 • Schönes-Wochenende-Ticket - w Polsce ważny jest od granicy państwa do Szczecina Głównego, Zgorzelca, Zasiek, Słubic i Kostrzyna. Uprawnia do dowolnej liczby przejazdów w dniu oznaczonym na bilecie:
  • w sobotę lub niedzielę od godz. 0.00 do godz. 3.00 następnego dnia.
 • Brandenburg-Berlin-Ticket - w Polsce ważny jest od granicy państwa do Szczecina Głównego (tylko kierunek Tantow), Słubic, Zasiek i Kostrzyna. Uprawnia do dowolnej liczby przejazdów w dniu oznaczonym na bilecie:
  • od poniedziałku do piatku od godz. 9.00 do godz. 3.00 następnego dnia, a także dodatkowo przed godziną 9.00 w pociągu nr 5800 od Berlin Gesundbrunnen do Szczecina Gł. oraz w pociągu nr 5807 od Szczecina Gł. do Angermünde,
  • w soboty i niedziele jak i dni świateczne obowiązujące w regionie Brandenburgia i Berlin od godz. 0.00 do godz. 3.00 następnego dnia.

 • Mecklenburg-Vorpommern-Ticket - w Polsce ważny jest od granicy państwa do Szczecina Głównego (tylko kierunek Grambow). Uprawnia do dowolnej liczby przejazdów w dniu oznaczonym na bilecie:
  • od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 3.00 następnego dnia, a także dodatkowo przed godziną 9.00 w pociągach nr 5350, 5352, 5354 na odcinku od Szczecina Gł. do Pasewalku oraz w pociągach nr 5351, 5353 na odcinku od Pasewalku do Szczecina Gł.,
  • w soboty i niedziele jak i dni świąteczne, obowiązujące w regionie Meklemburgii i Pomorza Przedniego od godz. 0.00 do godz. 3.00 następnego dnia.
Obszar obowiązywania biletów MVT

Sprzedaż biletów. Powyższe bilety można kupić w kasach biletowych Spółki ”Przewozy Regionalne” na dworcach:

 • Szczecin Główny (bilety w ofertach Schönes-Wochenende-Ticket, Brandenburg-Berlin-Ticket i Mecklenburg-Vorpommern-Ticket),
 • Rzepin (bilety w ofertach Schönes-Wochenende-Ticket i Brandenburg-Berlin-Ticket),
 • Kostrzyn (bilety w ofertach Schönes-Wochenende-Ticket i Brandenburg-Berlin-Ticket).

Zwrotu oraz wymiany biletów SWT, BBT i MVT, nie dokonuje się!

Więcej o ofertach niemieckich na stronie internetowej Kolei Niemieckich DB (informacja w języku polskim).


Bilety w taryfie VBBMieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Kostrzyna w wybranych relacjach do niemieckich stacji mogą skorzystać z taryfy „stykowej” Związku Transportowego Berlin – Brandenburgia (VBB), część E Taryfy VBB. Taryfa ta obejmuje szeroką gamę ofert dostosowanych do różnorodnych wariantów podróży: bilety jednorazowe i jednodniowe, a na odcinku Szczecin-Berlin i Kostrzyn - Berlin również 7-dniowe i miesięczne (na okaziciela) oraz 7-dniowe i miesięczne dla osób kształcących się/uczniów (dla osób powyżej 15 roku życia, ważne z legitymacją poświadczającą uprawnienie).

Bilety wydane według taryfy „stykowej” są honorowane na określonych zasadach w wybranych miastach na obszarze komunikacyjnym VBB oraz w środkach komunikacji miejskiej w Szczecinie i Gorzowie Wlkp. Ze Szczecina można dojechać do Poczdamu, Berlina, na lotnisko Berlin Schönefeld, Bernau, Eberswalde, Britz, Chorin, Angermünde, Passow, Schönow, Casekow, Petershagen i Tantow. 

Ceny biletów.

Bilety ulgowe przysługują m.in. posiadaczom REGIOkarty oraz dzieciom od 6 do 15 lat (szczegółowy wykaz osób uprawnionych do ulgi zawiera część E Taryfy VBB).

Przejazdy z biletami VBB w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Bilety jednodniowe VBB w relacji z Berlina i stacji pośrednich do Szczecina oraz ze Szczecina do Berlina i stacji pośrednich, jak również ze Schwedt i Angermünde do Szczecina oraz ze Szczecina do Schwedt i Angermünde, uprawniają do przejazdów na obszarze sieci komunikacyjnej (autobusowej i tramwajowej) Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie (ZDiTM Szczecin), w dniu ważności biletu i do godz. 03:00 dnia następnego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie w zakładce Przepisy.

Przejazdy z biletami VBB w gorzowskiej komunikacji miejskiej. Bilety jednodniowe VBB (w tym bilety na przejazd grupy do 5 osób) w relacji Berlin - Gorzów Wielkopolski - Berlin zgodnie z ich terminem ważności (do godziny 24:00 w dniu skasowania biletu) uprawniają do przejazdów na sieci komunikacyjnej (autobusowej i tramwajowej) Miejskiego Zakładu Komunikacji (MZK) w Gorzowie Wielkopolskim. W przypadku zakupu biletu (w tym biletu na przejazd grupy do 5 osób) w jedną stronę w relacji Berlin - Gorzów Wielkopolski podróżny może skorzystać z komunikacji miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim w terminie dwóch godzin od momentu planowanego przyjazdu.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. w zakładce Przepisy taryfowe.

Zwroty biletów. Bilet VBB - jednorazowy lub jednodniowy - można zwrócić najpóźniej w dniu poprzedzającym pierwszy dzień jego ważności - bez poświadczenia o jego niewykorzystaniu. Od kwoty podlegającej zwrotowi potrąca się odstępne w wysokości 15%, ale nie więcej niż 2,00 EUR według kursu ustalonego na dzień zwrotu.
W przypadku rezygnacji z przejazdu z powodu odwołania lub opóźnienia/przewidywanego opóźnienia pociągu powyżej 60 min., kasa zwraca należność za odpowiednio poświadczony bilet bez potrącania odstępnego.

Bezpłatna wymiana biletu jest możliwa najpóźniej w dniu poprzedzającym pierwszy dzień jego ważności.

Bilet okresowy (miesięczny i 7-dniowy) można zwrócić wyłącznie w ramach reklamacji - jeśli nie został wykorzystany w wyniku nieprzewidzianych okoliczności (np. choroba, wypadek).

Sprzedaż biletów. Bilety według części E Taryfy VBB są dostępne we wszystkich kasach spółki ”Przewozy Regionalne” sp. z o.o. na terenie kraju.

UWAGA! Przy zakupie biletów wg Taryfy VBB u obsługi pociągu od stacji Kostrzyn w kierunku Berlina płatność następuje w walucie EUR.

Dodatkowe informacje (w języku niemieckim) można znaleźć na stronie internetowej Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg.

Taryfa VBB (w języku polskim) obowiązująca od 1 stycznia 2015 r. - link


Honorowanie niemieckich biletów krajowych w pociągach PR na terenie Polski
Niemieckie bilety krajowe uprawniają do przejazdu/przewozu roweru w pociągach PR na odcinkach pomiędzy granicą państwa a wybranymi stacjami w Polsce (w dwóch kierunkach):
- Grambow Gr. - Szczecin Gł.: bilet na przewóz roweru w komunikacji krajowej DB, Mecklenburg-Vorpommern-Ticket, Pomerania-Ticket, Schones-Wochenende-Ticket,
- Tantow Gr. - Szczecin Gł.:  bilet na przewóz roweru w komunikacji krajowej DB, Brandenburg-Berlin-Ticket, Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht, Schones-Wochenende-Ticket,
- Kostrzyn Gr. - Kostrzyn:  bilet na przewóz roweru w komunikacji krajowej NEB, Brandenburg-Berlin-Ticket, Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht, Schones-Wochenende-Ticket,
- Frankfurt(Oder) Gr. - Słubice:  bilet na przewóz roweru w komunikacji krajowej DB, Brandenburg-Berlin-Ticket, Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht, Schones-Wochenende-Ticket,
- Forst(Lausitz) Gr. - Zasieki:  bilet na przewóz roweru w komunikacji krajowej DB, Brandenburg-Berlin-Ticket, Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht, Schones-Wochenende-Ticket,


Bilety EURO-NYSA-TICKET

Prawdziwą gratką są jednodniowe bilety EURO-NYSA-TICKET, pozwalają bowiem za przystępną cenę przemieszczać się w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech.

Informacje o tej ofercie znajdą Państwo w oddzielnej zakładce.


W pociągach Spółki ”Przewozy Regionalne” honorowane są również bilety wystawione według Międzynarodowych szczególnych warunków przewozu stosowanych do przejazdów na podstawie biletów nie zawierających obowiązkowej rezerwacji miejsca (SCIC-NRT), Międzynarodowych szczególnych warunków przewozu Taryfy Wschód - Zachód (SCIC-TWZ). Szczegółowe informacje można uzyskać w kasach międzynarodowych oraz w dokumentach taryfowych.

Honorowane są też bilety:
 • Inter Rail,
 • Eurail Poland Pass (Eurail One Country Pass valid in Poland), Eurail Germany-Poland Pass (Eurail Regional Pass valid in Germany and Poland), Eurail Global Pass.
Bilety Eurail Select Pass, European East Pass nie są ważne przy przejazdach w Polsce (dotyczy wszystkich przewoźników).
Więcej informacji: